Kas ir mārketings?
Kas ir mārketings? Vai mārketings ir reklāma?
Jā un nē.
Ja šeit ieskrēji uz pāris sekundēm un vēlies pavisam kodolīgu mārketinga definīciju, tad:
Reklāma ir tā kas informē un mārketings ir tas, kas motivē, bet, patiesībā, mārketings ir lieta, kas bieži vien iekļauj ļoti daudz ko; šī iemesla dēļ, bieži vien nīkuļo ar identitātes krīzi un neizprati.
Lai nu kā mārketingam ir daudz dažādu definīciju, tādēļ šeit mēģināju apkopot labākās, lai varētu aptvert mārketingu dažādos griezumos.
Kāda nozīme ir tiltam pār upi? Tas savieno vienu pusi ar otru. Līdzīgi, mārketings ir kā tilts, kas savieno patērētāju pusi ar ražotāju/piegādātāju.
Mārketingu var arī definēt kā procesu, kas izzina pircēju vajadzības un vēlmes un piegādā tādus produktus, kas apmierina šīs vēlmes un vajadzības.
Latviešu valodā angļu vārds “marketing”, tīri labi, tūlkojas kā tirgzinība, lai arī izmantojot šo vārdu var nonākt sprukās un koncentrēties uz pārāk šauru lauku.
Mārketinga mērķis ir padarīt aktīvo pārdošanu par nevajadzīgu (lai gan tas to neizslēdz), tāpat arī zināt, kas ir pircēji un izprast to vēlmes un vajadzības tik labi, ka prece vai pakalpojums ir tik piemērots, ka pats pārdodās. Ideālā variāntā, mārketinga aktivitātēm jārezultējas klientā, kas ir gatavs pirkt.
Mārketings ir tas ko Tu saki un kā to saki, kad vēlies izskaidrot cik lielisks ir Tavs produkts un kādēļ cilvēkiem tas jāpērk.
Mārketings ir reklāma. Mārketings ir brošūra. Mārketings ir preses relīze un mūsdienās mārketings ir arī draugiem.lv vai Facebook un twitter biznesa profils.
Mārketings daudziem apzīmē vienkārši pārdot vairāk. Realitātē ir tā, ka mārketings ir vidutājs starp uzņēmuma interesēm un pircēja vajadzībām.
Kura no šīm definīcijām ir pareizā? Īsumā – tās visas tādas ir. Tākā ietver mārketinga pamatlietas:
– Vēlmju un vajadzību apmierināšana
– Klientu izprašana
Lai nu kā esmu iestrēdzis pie šīs definīcijas.
Mārketings ir pārvaldības process, kas identificē klientus, to vajadzības, vēlmes un atrod veidus kā nodrošināt tiem ieguvumu.
Izsijāsim visu, lai šo kalamburu var saprast daudz labāk.
Pārvaldības process – kā redzams attēlā augstāk, tad pārvaldības jeb menedžementa process ir nepārtraukta darbība, to, parasti, plāno dažāda līmeņa menedžeri.
Klientu identificēšana – nepieciešams izmantot dažāda veida izpēti, lai identificētu, kas ir konkrētā produkta potenciālie klienti.
Vēlmes un vajadzības – jauna uzņēmuma dibibināšanas gadījumā, nepieciešams izpētīt, kādas ir cilvēku vēlmes un vajadzības, lai izstrādatu produktu, kas tās apmierina.
Veidu atrašana, lai apmierinātu vēlmes un vajadzības – kad potenciālo klientu vēlmes izzinātas, tās nepieciešams piepildīt ar labāku preci vai pakalpojumu kāds tas ir konkurentiem, veidā ka tas neapdraud uzņēmuma pastāvēšanu.
Galvenais mārketinga mērķis ir radīt ieguvumu pircējam.
- Mārketings, parasti, sevī ietver apmaiņu starp pircējiem un pārdevējiem.
- Identificē jaunas iespējas.
- Mārketings ietekmē uzņēmumu, tā piegādātājus, klientus un citus, kurus skar firmas darbība.
- Mārketings pievilina klientus.
- Mārketings, bieži vien, veicina ilgstošas attiecības starp pircējiem, pārdevējiem un citiem iesaistītajiem.
- Tas sevī ietver pieprasījuma apmierināšanu: produktu radīšana, komunicēšana, piegāde un piedāvājumu apmaiņa.
Uzņēmums, kas spējīgs nodrošināt visus šos procesus, parasti, arī ir veiksmīgs. Bet ja uzņēmus nespēj izpildīt kādu no šiem punktiem konkurences apstākļos neizdzīvos.
Lai vieglāk saprastu, kas ir mārketings var aplūkot arī šo attēlu:
Mārketings ir veiksmīga klientu apkalpošana, radot pievienoto vērtību klientiem un apmierinājumu par iegūto. Mūsdienu konkurences apstākļos gan tādi uzņēmumi kā Bite, McDonalds, Lido, gan bezpeļnas organizācijas kā skolas izmanto mārketingu, jo tā ir svarīga jebkuras organizācijas sastāvdaļa.
Mārketings mums ir visapkārt – mēs iepazīstam produktus caur reklāmām, ejot cauri lielveikalam, skatoties TV, lasot žurnālus un pārbaudot epastu. Jebkur skolā, darbā , piedaloties seminārā vai hokeja hallē smadzenes tiek piepildītas ar produktu un pakalpojumu informāciju.
Loti labs un informativs informacijas gabalins (pieve of information). Ta turpinat!
Ņem par labu! 😉
Paplašinātais 4P gan ir 7P. Klāt nāk “people, processes un physical evidence”.